Ako ochrániť váš počítač pred krádežou na dovolenke

Počítače samé o sebe stoja stovky až tisícky eur, no zároveň obsahujú dôležité dáta a naozaj veľmi citlivé osobné informácie. Preto je ich dôležité chrániť a zabrániť ich krádeži. Ochrana PC pred krádežou je relatívne jednoduchá, keď sa váš počítač nachádza v bezpečí vašej domácnosti. Avšak, keď cestujete a beriete so sebou aj vašu techniku, jej ochrana sa stáva podstatne náročnejšou.

Cestovanie otvára dvere novým hardvérovým aj softvérovým bezpečnostným hrozbám, proti ktorým sa však môžete brániť. V tomto článku nájdete typy, ktoré vám pomôžu ochrániť váš počítač na cestách.

Fyzická bezpečnosť

Prvým krokom ochrany PC je zabrániť tomu, aby ho niekto fyzicky ukradol. Samozrejme, nie vždy môžete krádeži zabrániť, no vďaka ochranným opatreniam sa môžete aspoň do určitej miery brániť.

Vždy majte vašu techniku pod dohľadom

Základným pravidlom je stále mať vašu techniku na očiach a podvedome ju strážiť. Nenechávajte váš počítač bez dozoru, obzvlášť na rušných miestach plných ľudí a potenciálnych „záujemcov“ o váš počítač.

Ak s počítačom pracujete na verejnom mieste a potrebujete si na chvíľu odskočiť, zbaľte váš počítač a vezmite ho so sebou. Nenechávajte ho bez dozoru. Je to síce otravné, no stále lepšie, ako keby ste o váš počítač so všetkými dôležitými dátami prišli.

Aby bolo prenášanie vášho počítaču čo najjednoduchšie a najpohodlnejšie, zainvestujte do kvalitnej tašky na notebook. Tá vám môže pomôcť aj s bezpečnosťou v rušných miestach, keď počítač prenášate. Tašky či batohy na notebook mávajú pokročilé bezpečnostné funkcie, vďaka ktorým bude váš PC v bezpečí.

Používajte hotelové trezory

Pri ubytovaní v hoteli je vždy vhodné používať hotelové trezory, pokiaľ sú dostupné a fungujú. Tieto trezory sú často dostatočne veľké na to, aby ste do nich umiestnili váš počítač, alebo aspoň externé disky s dátami či iné dôležité zariadenia.

Samozrejme, hotelové trezory nie sú vrcholom bezpečnostnej techniky, no váš počítač bude v trezore viac v bezpečí, ako keby ste ho nechali iba tak položený na stole či uložený v taške. Najbezpečnejšou možnosťou bude, keď si váš počítač vezmete so sebou a budete dbať na jeho bezpečnosť.

Pokiaľ budete nechávať váš počítač na hotelovej izbe, zaveste na dvere kartičku „Do Not Disturb“ (nevyrušovať), vďaka ktorej nebude hotelový personál vstupovať do vašej izby. Čím menej ľudí vstúpi do vašej izby, tým budú vaše veci bezpečnejšie.

Kúpte si zámok na notebook

Káblové zámky na notebook sa pripájajú k špeciálnemu slotu na počítači, ktoré tak môžete upevniť o niečo pevné. Takéto zámky si môžete kúpiť za pár eur (či kvalitnejšie za pár desiatok eur). Dajte si však pozor na to, či váš počítač vôbec možnosť zamknutia zámkom podporuje. Nie všetky notebooky totiž majú potrebný Kensington slot.

Takéto zámky sú ideálne napríklad pre prípad, keď s počítačom pracujete na verejnom mieste, potrebujete od neho na chvíľu odísť, no nechce sa vám baliť celý počítač a brať ho so sebou. Zámok na notebook síce nezabráni odhodlaným zlodejom, no náhodných okoloidúcich určite odradí.

Softvérová bezpečnosť

Okrem samotnej fyzickej bezpečnosti, ktorá by mala zabrániť krádeži celého počítača, by ste mali myslieť na vaše dáta. Ak fyzická bezpečnosť zlyhá a vy naozaj prídete o váš počítač, je dôležité, aby ste neprišli o vaše dáta a aby sa zlodej nedostal k citlivým informáciám na počítači. Práve o tom je softvérová bezpečnosť.

Pred odchodom zálohujte všetky dôležité dáta

Strata dôležitých súborov a dát môže byť devastujúca, bez ohľadu na to, či ide o pracovné dokumenty, veci do školy či napríklad osobné fotografie s rodinou a priateľmi. Preto by ste mali vaše súbory chrániť.

Pravidelné zálohovanie je základom bezpečnosti vašich súborov a pred odcestovaním s počítačom to platí obzvlášť. Pred vyrazením na dovolenku či na pracovnú cestu si vždy zálohujte všetky dôležité dáta, ideálne na externý disk, ktorý necháte doma. Dobrou možnosťou sú aj cloudové úložiská, na ktorých sú vaše dáta tiež v bezpečí.

Šifrujte citlivé informácie na vašom počítači

Okrem zabránenia strate súborov by ste mali dbať na to, aby sa žiadna tretia osoba nedostala k citlivým informáciám na vašom počítači. Mali by ste chrániť vaše súbory, osobné fotografie, heslá, mailové kontá atď.

Na trhu existuje množstvo programov, ktoré vám umožňujú šifrovanie všetkých (alebo vybraných) súborov na disku. Jeden z týchto programov, BitLocker, je zahrnutý priamo v operačnom systéme Microsoft Windows. Vyskúšajte tento program, alebo nájdite inú alternatívu, ktorá vám bude vyhovovať viac.

Nainštalujte si zabezpečovací softvér

Poslednou radou je niečo, čo by ste mali dodržiavať bez ohľadu na to, či sa chystáte niekam cestovať alebo nie. Na vašom počítači by ste vždy mali mať nainštalovaný zabezpečovací softvér, ktorý ho bude chrániť pred rôznymi typmi útokov či bezpečnostných hrozieb.

Počas cestovania je váš počítač zraniteľnejší, už len napríklad preto, že sa budete na internet pripájať z nezabezpečených sietí a lokalít. Zabezpečovací softvér by vám mal pomôcť.

Okrem toho existuje mnoho softvérov a služieb, ktoré vám pomôžu ochrániť počítač v prípade krádeže či straty, lokalizovať ho a prípadne aj identifikovať zlodeja. MacBooky od Apple majú zabudovanú službu Find My Mac, no vybrať si môžete z naozaj širokej ponuky. Zaujímavé sú napríklad služby Prey či Eset Anti-Theft.