6 bezplatných nástrojov na obnovu stratených dát

Podarilo sa vám vymazať dôležité súbory alebo nejakým iným spôsobom o ne prísť? Strata takýchto súborov môže byť veľmi nepríjemná, no ešte nemusíte strácať nádej. Existujú totiž spôsoby, ktoré vám môžu pomôcť získať vaše súbory späť.

Dáta ostávajú po vymazaní na pevnom disku stále zapísané, až kým ich neprepíše nejaký iný súbor. Je preto dôležité, aby ste okamžite po zistení, že vám chýbajú nejaké dôležité súbory, začali pracovať na ich obnove.

Jedným z najjednoduchších a hlavne najlacnejších spôsobov obnovu dát je použitie niektorého z mnohých nástrojov, ktoré boli na tento účel vytvorené. V tomto článku nájdete 6 nástrojov na obnovu dát, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť a vyskúšať.

K obnove dát však vždy pristupujte opatrne. Ak niečo urobíte nesprávne, k vašim strateným súborom sa už nikdy nemusíte dostať.

1. Recuva

Program s názvom Recuva od spoločnosti Piriform je mnohými ľuďmi považovaný za najlepší softvér na obnovu dát vôbec. Je veľmi užívateľský prívetivý, hlavne vďaka jednoduchému rozhraniu pre začiatočníkov. Skúsení užívatelia môžu toto rozhranie preskočiť a ponoriť sa do pokročilých funkcií.

Recuva umožňuje obnovu dokumentov, fotografií, e-mailov, videí a prakticky akýchkoľvek ďalších súborov. Obnoviť môžete súbory z pevného disku počítača, no aj z externých diskov, USB kľúčov či pamäťových kariet.

Pri hľadaní súborov na disku alebo jeho vybranej časti si môžete vybrať buď rýchle alebo hlboké skenovanie. Hlboké skenovanie trvá omnoho dlhšie, no môže priniesť lepšie výsledky a nájsť viac stratených súborov.

2. TestDisk

Recuva je zameraná prevažne na obnovu stratených či vymazaných súborov. Pokiaľ sa vám podarilo vymazať alebo poškodiť celú partíciu disku, jedným z najlepších nástrojov, ktoré môžete použiť, je TestDisk.

TestDisk je možné použiť aj na obnovu jednotlivých súborov, avšak primárne je tento nástroj určený na obnovu či opravu celých partícií. Taktiež je ho možné použiť na opravu diskov, z ktorých sa vám nedarí nabootovať systém.

Výhodou nástroja TestDisk je jednoznačne aj to, že je open-source a jeho použitie je skutočne zadarmo, zatiaľ čo pri iných podobných nástrojoch je často funkcionalita bezplatnej verzie obmedzená.

TestDisk je dostupný pre operačné systémy Windows, Linux, macOS, DOS, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD a SunOS, čo je bez pochyby jeho ďalšou výhodou.

3. Disk Drill

Zdroj: www.cleverfiles.com

Disk Drill je ďalší veľmi šikovný nástroj na obnovu stratených dát. Je dostupný aj pre užívateľov operačného systému Windows, aj pre používateľov macOS. Má veľmi prívetívé užívateľské rozhranie a jednoducho sa používa.

Podobne ako Recuva, aj Disk Drill umožňuje rýchle a hlboké skenovanie. Pri obnove čerstvo vymazaného súboru vám zrejme postačí rýchle skenovanie, no ak chcete prehľadať naozaj všetko, použite hlboké skenovanie.

Disk Drill navyše disponuje funkciou Recovery Vault, pomocou ktorej môžete vaše súbory ochrániť pred nechceným vymazaním v budúcnosti.

Pri používaní nástroja Disk Drill si môžete vybrať jednu z licencií Basic, Pro a Enterprise. Pre väčšinu ľudí bude zaujímavá hlavne verzia Basic, ktorá je zadarmo. Funkcionalita Basic verzie Disk Drill sa však líši v závislosti na tom, aký operačný systém používate:

  • V Basic verzii pre Windows sú dostupné všetky metódy na obnovu dát, no obnoviť môžete iba 100 MB súborov. Ak budete chcieť obnoviť viac dát, budete si musieť zakúpiť Pro verziu.
  • V Basic verzii pre macOS nie sú dostupné všetky metódy na obnovu dát, no zároveň nie je ani obmedzený celkový objem obnovených dát.

4. DMDE – DM Disk Editor and Data Recovery Software

Zdroj: dmde.com

DMDE je ďalším nástrojom na obnovu stratený dát, pri ktorom existuje bezplatná aj platená verzia. DMDE Free Edition (verzia zadarmo) vám sprístupní iba základnú funkcionalitu, no aj tá by vám mala stačiť na obnovu súborov, o ktoré ste prišli.

Bezplatná verzia DMDE umožňuje obnovu neobmedzeného množstva súborov, avšak naraz môžete obnoviť maximálne 4 000 súborov. Funkcionalita je navyše obmedzená tým, že nemôžete obnoviť celú zložku so súbormi. Je potrebné načítať obsah zložky a zvoliť konkrétne súbory, ktoré chcete obnoviť.

Nástroj DMDE nie je jednoduchý na použitie, no pri obnove dát má spravidla veľmi dobré výsledky. Jedno výhodou je zároveň to, že ho môžete nainštalovať aj na USB kľúč, vďaka čomu neriskujete, že inštaláciou na disku prepíšete niektorý zo stratených súborov.

5. SoftPerfect File Recovery

Ak hľadáte veľmi jednoduchý nástroj na obnovu stratených dát, SoftPerfect File Recovery pre vás môže byť najlepšou možnosťou. Tento nástroj má približne 0,5 MB a dokonca ho nemusíte ani inštalovať.

Funkcionalita SoftPerfect File Recovery je, samozrejme, omnoho slabšia, ako pri ostatných nástrojoch v tomto článku, no na základné úkony vám môže stačiť. Ak ste iba nechtiac vymazali jeden súbor a chcete ho čo najrýchlejšie získať späť, tento nástroj je pre vás ideálnym riešením.

6. Paragon Rescue Kit Free Edition

Všetky predchádzajúce nástroje sú použiteľné iba vtedy, keď dokážete počítač spustiť a načítať operačný systém. Bohužiaľ, niekedy nastane aj horšia situácia, pri ktorej nie je možné ani sa dostať do operačného systému. V takejto situácii vám môže pomôcť Paragon Rescue Kit Free Edition.

Tento nástroj je možné používať na vytváranie záloh a ich následnú obnovu, no v súvislosti so stratou dát je veľmi zaujímavá jeho ďalšia funkcia. Tá umožňuje vytvorenie tzv. núdzového disku, ktorý je možné použiť na obnovu dát z počítača, ktorý nie je schopný nabootovať do operačného systému.

V ideálnom prípade by ste si mali núdzový disk vytvoriť vopred, no v prípade zlyhania počítača a snahy o následnú záchranu situáciu ho môžete vytvoriť aj na inom počítači s operačným systémom Windows.

Záchrana súborov prebieha tak, že núdzový disk vložíte do počítača a zvolíte ho ako bootovaciu jednotku. Následne sa otvorí menu programu, ktoré vám umožní obnoviť vybrané (alebo všetky) súbory, či možno dokonca aj opraviť chybu, kvôli ktorej nie je možné spustiť Windows.